SIMT – Simulator MHD Rozhovor s autorom hry

Pred časom sme vám priniesli recenziu skvelého simulatoru MHD SimT a dnes vám prinášame rozhovor s autom hry

1. Môžete sa nám v krátkosti predstaviť ?

Jsem nezávislý vývojář počítačových her, internetových serverů a mobilních aplikací. Pocházím z Domažlic na západě Čech a současně žiji a pracuji v Plzni. Kromě IT, které dělám na plný úvazek se ještě věnuji pořádání společenských akcí (svatby, firemní večírky apod.).

2. Čo vás viedlo k vytvoreniu práve takejto hry ?

K založení vývoje hry Simt Simulator mě vedl zájem o veřejnou dopravu (vlaky, autobusy, metro…).

3. Aké boli začiatky, prvotné plány a vízia hry?

Začátky byly těžké, jelikož jsem do té doby programoval pouze webové aplikace a s programováním enginu a samotné hry jsem neměl žádné zkušenosti. Vše se dosud učím sám pomocí online tutoriálů a metodami pokus / omyl. Plány nebyly žádné, začal jsem Simt Simulator vyvíjet jen jako zkušební projekt. Neměl jsem v té době snahu konkurovat jiným simulátorům a toto platí dodnes. Jedu si vlastní cestu.

4. Na webe máte písane že aktuálne na vývoji pracujete sám, ako je to s náročnosťou dá sa to zvládnuť ?

Co se týče programování, mám pár známých, kteří mi občas poradí, když jsem v koncích. Jinak na samotné hře ale dělám skutečně sám. Mám však k sobě pár lidí, kteří se starají o sociální sítě, diskusní fóru či společný chat na webu. Dále jsou lidé, kteří, když můžou, přispějí svými 3D modely, repainty, lepšími zvuky apod. Těm patří poděkování. Ano, je to náročné, několikrát do roka jsou chvíle, kdy bych tento projekt raději zahodil. Ale i k tomu slouží Zlatá verze a její předplatné, díky kterému mám jistý závazek vůči hráčům a to mě vždy posune dál, abych překonal každou překážku.

5. Modely sú spracované veľmi dobre. Všetko je robené na základe fotiek alebo máte aj nejaké originálne schémy vozidiel ?

Každé vozidlo, které bylo vyvinuto v rámci vývojového týmu bylo vždy velmi důkladně zdokumentováno. Tzn. hodiny strávené u daného vozu a ruční přeměřování každého záhybu a části vozidla. Samozřejmě také máme různá schémata, podle nichž se dělá základ modelu, ovšem aby byl vůz přesný, musíme znát rozměry každé části.

6. Prečo niektoré modely nemajú kompletný interiér prepracovaný, nie je to tak trochu škoda keď zvonka sú dokonalé ?

Dříve se nemodelovala do Simt Simulator kabina, jelikož se plánoval a stále plánuje speciální detailní model kabiny, který se zobrazí, když se hráč přepne do pohledu z kabiny. Tramvaje to již mají a u autobusů se budou interaktivní kabiny postupně doplňovat. Ale jde to pomalu a musí se tomu hra přizpůsobit.

7. Ako to riešite so získavaním zvukov ? Dohadujete sa s dopravnými podnikmi na nahratí zvuku, alebo ako ich získate ?

Ve většině případech jsou zvuky nahrané na běžné lince, stačí dlouhý rovný úsek, na kterém vozidlo jede konstantní rychlostí. V současné době zná Simt Simulator také spousta řidičů z povolání, kteří jsou ochotni při různých manipulačních jízdách jet s vozem přesně tak, jak potřebujeme a spolupracují při nahrávání. Díky tomu získáváme stále lepší zvuky. Některé zvuky jako například gongy jsou nám přímo zaslány z dopravních podniků po předchozí dohodě s nimi.

8. Aké sú ďalšie plány vo vývoji ? Kedy by sme mohli očakávať multiplayer?

Kdy bude multiplayer nebudu prozrazovat ani slibovat, později by se mi to mohlo vymstít. Co se dalších plánu týče mimo multiplayer, tak bych rád zapracoval také na detailním železničním simulátoru v rámci Simt, především pak na příměstské vlakové dopravě, která souvisí s MHD, ale to až po multiplayeru a ve chvíli, kdy hra bude plus minus hotová. Mezi další plány se řadí reálná mapa Plzně a postupné vylepšování současných funkcí.

Denis Pavlík

Som zakladateľ projektu Gamewall, ale taktiež prispievam rôznymi článkami a to hlavne do kategórií o PC hrách a Hardware.