Hry na PlayStation 2: The Simpsons: Hit & Run

Snáď každý koho poznám má rad Simpsonovcov, okrem seriálu existuje aj viacero hier. Asi najznámejšou hrou je The Simpsons: Hit & Run, ktorú mnohí ľudia označujú ako GTA verziu simpsonovcov pre deti.

Hit & Run vyšlo v roku 2003 najskôr v Amerike, Európe a nakoniec pre Japonsko pre PlayStation 2, Xbox, GameCube a PC.

Hru vyvíjalo Radical Entertainment a vydala ju spoločnosť Vivendi Universal. Hneď po vydaní sa táto verzia Simpsonovcov tešila veľkej oblube a v recenziách sa jej darilo veľmi dobre.

Hra je rozdelená na 7 rôznych úrovní a 5 hrateľných postáv – Homer, Marge, Lisa, Bart a Apu. Pre každú úroveň je jedna postava Homer a Bart sa objavujú v dvoch úrovniach, ostatný len v jednej. Počas hrania sa stretneme so známymi miestamy a postavami zo seriálu.

A prečo je hra označovaná ako GTA pre deti ? Hra si berie z tejto populárnej série niektoré funkcie. Každá postava ma k dispozicií vlastné auto, alebo si môže zakúpiť nové ktoré sa postupne otvárajú plnením úloh. Tieto autá je možné si privolať pomocou telefónnej búdky.

V prípade žeby vám tieto autá nestačili si môžete ukradnúť nejaké auto ktoré riadi niekto zo Springfieldu, v prípade že robíte po meste neporiadok začnú vás naháňať policajti. Rovnako ako pri GTA aj tu máte rôzne úrovne podľa ktorých vás prenasleduje polícia. Prvé tri úrovne vás prenasleduje jedno policajné auto. Od úrovne 4 vás prenasledujú dve policajné autá. V prípade že sa vám nepodarí uniknúť policajtom a oni vás chytia bude vás to stáť 50 mincí, po zaplatení tejto pokuty môžete ďalej spokojne hrať.

V hre sa dá naozaj pekne vyblázniť prostredie je zničiteľné, môžete zničiť stromy, zraziť ľudí, aj vaše auto je možné zničiť tak až vybuchne. Autá ktoré riadi niekto iný nie je možné zničiť. Po mape sa nachádza náradie ktoré keď vezmete vám automaticky opraví auto.

Hra používa svoju vlastnú menu „Minca“ tú môžete získať ničením predmetov a plnením rôznych úloh alebo sa môžete zúčaqstniť pretekov v ktorých môžete uzavrieť stávku a za výhru dostanete dvojnásobok. Veľa mincí môže zbierať len tak voľne po svete. Tieto peniaze môžete využívať na platenie pokút policií alebo nakupovanie nových vozidiel a oblečenia pre vaše postavy.

Okrem hlavných úloh sa tu nachádza aj kopa ďalších vedľajších, ktoré keď splníte dostanete ako odmenu bonusové auto. Počas hrania môžete zbierať bonusové kartičky ktoré zobrazujú vybrané scény zo seriálu. Tieto kartičky sú väčšinou umiestnené na ťažko prístupných miestach a za získanie všetkých sa vám odomkne krátka scénka Itchy & Scratchy short 500-Yard Gash.

V springfielde prišlo k viacerým záhadným udalostiam, jednou z nich je aj Bartovo zmiznutie. Na mesto sa vznieslo hejno robotických ôs, barta unesie s pred štadióna záhadný lúč svetla a Lisa sa ho snaží vypátrať. Lisa zistí že po meste sa objavujú čierne autá ktoré sú zrejme spojené so zmiznutím Barta.

Lisa nájde párta no ten má amnéziu a nič si nepamätá a zmätene niečo hovorí o čiernych sedanoch a Buzz cole. Marge skúma neznámi kruh v obolí ktorý ako neskôr zistia pripomína logo Buzz coly. Potom ako Marge dá Bartovi Buzz colu si na všetko spomenie… Cola je produktom mimozemšťanov a je určená na ovládanie mysli, osi ktoré sú vypustené po meste majú za úlohu natáčať obyvatelov a tieto zábery sú použité v zábavnej šou ktorú sledujú mimozemšťania. Rodina Simpsnovych sa rozhodne zachrániť springfield pred zničením pretože mimozemšťania majú v pláne poblázniť celé mesto pomocou Buzz Coly.

Denis Pavlík

Som zakladateľ projektu Gamewall, ale taktiež prispievam rôznymi článkami a to hlavne do kategórií o PC hrách a Hardware.