Legendárne hry PS One XII: Spyro The Dragon

Prvá hra z tejto série vyšla v roku 1998.

V roku 2018 pri príležitosti 20 výročia od vydania prvej hry bol na trh uvedený Spyro Reignited Trilogy, ktorý je remasterom prvých troch hier. Tento krát však už hra bola vyvíjaná štúdiom Toys For Bob a vydaná spoločnosťou Activision.

Spyro je klasická plošinovka, prvá hra bola vyvíjaná štúdiom Insomniac Games, vydaná spoločnosťou Sony Computer Entertainment.

Hra mala veľmi kladné hodnotenia aj vďaka na svoju dobu dobrému grafickému spracovaniu, tiež bola veľmi chválená ako prvá naozaj dobre spracovaná 3D plošinovka pre PS one. Veľmi kladne bol hodnotený aj soundtrack, žložil ho Stewart Copeland, ktorý sa tiež vytvoril soundtrack pre Spyro 2: Ripto’s Rage!/ Gateway to Glimmer, Spyro: Year of the Dragon a Spyro: Enter the Dragonfly.

Spyro bol istý čas prezentovaný aj ako maskot pre Playstation.

Koncept pre Spyra vymyslel Craigom Stittom, ktorý sa zaujímal o mystické zvieratá.

Prvým navrhovaným charakterom nebol Spyro ale zelený drak pomenpvaný pete, neskôr prišli s koncepciou mena Spyro, no zo začiatku niesol meno Pyro. Keď už mali meno riešili aj zmenu farby draka, pretože
zelený drak by splíval s trávou. Fialovú zvolili práve preto lebo má
dobrý kontrast so zelenou a ostatnými farbami, tiež fialová nie je moc
bežná farba pre draka.

Vytvorenie ilustrácií zadalo štúdio umelcovi Charlesovi Zembillasovi,
ktorý dostal vyššie spomenuté špecifikácie ako by mal Spyro vyzerať.
Prvé návrhy boli príliš veľké. Po prvotných návrhoch prišlo royhodnutie že drak bude zameraný na deti vo veku 8-10 rokov, takže ďalšou
podmienkou bolo aby bol drak čo najviac roztomilý.

Návrh ktorý bol vybratý pre Spyra bol používaný od prvej hry vydanej
na PS One po GameBoy Advance, Spyro Orange: The Cortex Conspiracy.

Druhý dizajn získal v rokoch 2004-2005 kedy prešiel miernymi úpravami, tretí a posledný dizajn prišiel v roku 2018, ten vylepšoval
pôvodný navrh Spyra v novej grafike, bol kompletne vytvorený nový model s novými 2D prvkami ktoré lepšie sedeli dnešnej grafike.

Spyro ako osobnosť je odvážny, tvrdohlavý arogantný a aj trocha drzí.

Snaží sa byť za každých okolností hrdinom, má veľmi priateľskú povahu. Veľakrát je veľmi nezodpovedný a neopatrný čo sa týka svojho zdravia, práve toto ho môže veľa krát dostat do problémov.

Spyrov najlepší priateľ je Sparx, vážka ktorá je vždy po Spyrovom boku a pomáha ho chrániť, všetky vážky vždy ponúkali ochranu pre mladých drakov, no priateľstvo medzi Sparxom a Spyrom je viac ako len o ochrane.

Príbeh prvej hry začína v čase kedy Gnasty Gnorc zaútočil na všetky dračie ríše pretože začul reči ostatných drakov o ňom a urazil sa. Zmrazil všetkých drakov do kryštálových sôch.

Spyro útočí hlavne nabodnutím nepriateľa na svoje rohy, tiež môže aj vypustiť krátky plameň na nepriateľ, keďže je ešte len malý drak nemá možnosť vypustiť veľký dlhotrvajúci prúd ohňa.

Krajina je rozdelená na šesť ríši, o spyrovi je známe že pochádza z ríše Remeselníkov, pravdepodobne pochádza z mesta Stone Hill, keď bol Spyro ešte vajíčko sa okolo neho pohyboval ešte ako larva Sparx.

Spyro a Sprax boli jediný ktorých kliatba nezasiahla, pretože bol moc malým drakom. Spyro spolu so Spraxom sa rozhodnú oslobodiť všetkých drakov. Bude musieť prejsť cez všetky dračie ríše, aby postupne oslobodil všetkých 80 drakov a nájsť 12 dračích vajec.

Nakoniec príde až do Dračej Jamy kde sa stretne v boji so samotným Gnastym Gnorcom, a navždy ukončí jeho kliatbu na drakov.

Spyro počas jedného rozhovoru spomenie že pri každej dobrej bitke je potrebný dôstojný protivník, Gnasty Gnorc bol práve taký aj napriek svojej zlej povahe.

Denis Pavlík

Som zakladateľ projektu Gamewall, ale taktiež prispievam rôznymi článkami a to hlavne do kategórií o PC hrách a Hardware.