Ihličkové tlačiarne

Ihličkové tlačiarne boli jedny z prvých tlačiarní ktoré k PC poznáme. Používame ich už viac ako 40 rokov a stále sú veľmi populárne, no tie kvalitné aj veľmi drahé.

Obľúbenými sa stali najmä vďaka svojej veľkej rýchlosti a veľmi nízkym nákladom na tlač, no kvalita tlače je nižšia

Tieto tlačiarne sú dnes oveľa kvalitnejšie ako v minulosti, kvalita tlače je vyššia ako bývala kedysi no stále dosť nízka. Práve preto sa hodia tieto tlačiarne na tlač obsiahlych dokumentov pri ktorých ide o obsah a nie vzhľad ako sú napríklad faktúry a podobné dokumenty….

Rýchlosť a kvalita tlače závisí hlavne od počtu ihličiek, čím vyšší je počet ihličiek tým rýchlejšia a kvalitnejšia je tlač, no zároveň je aj tichšia.
Počet ihličiek býva rôzny….

1 a 2 ihličkové tlačiarne najstaršie typy ktoré poznáme, vyabali sa hlavne v bývalom ČSSR

7 a 9 ihličkové tlačiarne majú veľmi nízku kvalitu zväčša sa uplatňuju pri dokumentoch ktoré majú veľmi nízke nároky na kvalitu tlače ako napríklad tlač bločkov v obchodoch

24 ihličkové tlačiarne najkvalitnejšia a najrýchlejšia verzia tlačiarní, poskytujú kvalitu ktorá je označovaná LQ (Letter Quality – dopisová kvalita), zvyknú sa používať pri tlačení zmlúv a rôznych správ…

V minulosti boli tlačiarne veľmi pomalé približne 100 znakov za sekundu, dnes je táto rýchlosť omnoho vyššia napríklad aj cez 600 znakov za sekundu.

Princíp fungovania ihličkovej tlačiarne je podobný ako pri písacom stroji. Jednotlivé ihličky sú pripojené k magnetom ktoré vystreľujú podľa potreby proti farbiacej páske, tá dopadne v danom bode na papier a prenesie tam farbu.

Jednotlivé farbiace pásky je potrebné z času na čas vymeniť no táto doba je naozaj veľká jedna tlačová páska dnes bez problémov zvládne vytlačiť aj 12 000 000 znakov.

Dnes tieto tlačiarne bez problémov tlačia na obyčajný papier, no v minulosti tomu tak nebolo a bolo potrebné používať špeciálny tabelačný papier.

Je určený len na používanie ihličkovými tlačiarňami ktoré používajú traktorový posun, od ktorého je odvodený aj druhý názov a to traktorový papier.

Charakteristickým znakom tohto papiera sú vodiace dierky po jeho stranách.

Denis Pavlík

Som zakladateľ projektu Gamewall, ale taktiež prispievam rôznymi článkami a to hlavne do kategórií o PC hrách a Hardware.