Legendárne hry PS One IX: Grand Theft Auto

Prvé GTA vyšlo v roku 1997 pre PS. Vyvíjané bolo spoločsťami DMA Design Tarantula Studios, dnes sú známe ako Rockstar North a Rockstar Lincoln.

Hra sa spočiatku stretla s nepochopením verejnosti pretože bola 2D, s pohľadom zhora. Čo v tej dobe nikto nechápal keďže sa vo veľkom začínali síriť 3D hry.

V dobe vývoja mali tvorcovia plno nápadov a chystali sa prekročiť v mnohých veciach hranice tej doby. Ako napríklad vytvorenie viacerých rádiových staníc s rôznymi hudobnými žánrami. Jednou zo zaujímavostí je aj fakt že tvorcovia nezískali žiadne licencie na hudbu pretože hudobný priemysel nemal v tej dobe pochopenie a dôveru k hernemu priemyslu, tak museli tvorcovia GTA vytvoriť vlastnú hudbu pre jednotlivé rádio stanice, ktoré museli byť tak isto fiktívne.

Najdôležitejšiu źasluhu na vytvorení hudby pre stanice majú Colin Anderson a Craig Conner. Colin Anderson v sa v tej dobe zaujímal o hudobné žánre akými sú rock a country. Naopak Conner mal na starosti žánre ako elektro, pop a hip hop.

Ich úloha bola v celku jasná, no nie ľahká maly vytvoriť všetko čo by predstavovalo s GTA, práve tak vznikla pieseň s názvom Grand Theft Auto. Čo presvedčilo tvorcov že práve hudba je, a aj navždy bude jedným z veľmi dôležitých aspektov celej série.

Verzia pre PS mala niekoľko rozdielov od ostatných verzií, ako napríklad viac farebné mestá, no s menej detailmi. Boli odstránené aj dve misie.

Hra sa skladá z najrôznejších misí pričom sa odohrávajú v nižšie zmienených Mestách. V každom meste máte daný počet bodov ktoré musíte získať pre postup ďalej, a 5 životov ktoré máte. V tomto je hra trocha iná, ak miniete všetkých 5 životov tak ste skončili, budete presmerovaný na obrazovku s vašim skóre a musíte začať odznova. Toto obmedzenie bolo zrušené až s príchodom GTA III.

Už v prvom GTA, sme sa mohli stretnúť s viacerými známymi mestami ako sú Liberety City, v tomto meste začínate aj hru. Najskôr začínate pracovať pre gang Roberta „Bubbyho“ Seragliana. Vaše úlohy sú rôzne od kradnutia, zabíjania a iných….

Neskôr v hre sa prenesiete do ďalšej krajiny známej z neskorší dielov, konkrétne San Andreas. Hneď po príchode vás kontaktuje gang strýka Fu.

Strýko Fu je naozaj zaujímavým človek, hovorí sa že má 130 rokov, no neexistuje o tom žiadny dôkaz. Vystupuje len v GTA 1.

V San andreas musite pre strýka Fu plniť tiež rôzne úlohy, za tieto úlohy ste odmeňovaný určitými bodmi, až ich nazbierate dostatok môžete postúpiť ďalej v príbehu, tento krát prácou pre El Burra. Rovnako ako minule musíte nazbierať dostatok bodov pre postúpenie ďalej.

V príbehu sa posunieme ďalej, tento krát do Vice City. Po príchode vás kontaktuje policajt Samuel Deever, pre ktorého budete pracovať. Zase rovnaký postup ako minule… až získate potrebný počet bodov postúpite ďalej. Tento raz budete pracovať pre brata Marcusa, uňho sa príbeh končí.

Denis Pavlík

Som spoluzakladateľ projektu Gamewall, ale taktiež prispievam rôznymi článkami a to hlavne do kategórií o PC hrách a Hardware.