Čo hrá redakcia: HEARTS OF IRON IV

Základné informácie:     

Developer- Paradox Interactive

Vydavateľ-  Paradox Interactive

Dátum v vydania- 6.6. 2016

Štýl: Stratégia

Steam odkaz

                Hearts Of Iron IV je strategická hra z obdobia krátko pred, počas a krátko po Druhej svetovej vojne. Dostávate sa do úlohy vodcu krajiny, ktorý riadi všetko od továrni a ich produkcie až po uzatváranie paktov a spojenectiev s inými mocnosťami. Je už len a len na vás či si vyberiete hrať za Poľsko, ktoré čaká útok od Nacistickej Nemeckej Ríše a Sovietskeho Zväzu, či budete trpezlivo vyčkávať ako Amerika, alebo sa pustíte do hry ako Československo. Môžete sa pokúsiť o obranu Číny pred Japonskou inváziou, alebo zmeníte chod histórie a Francúzsko porazí Nacistov v priebehu pár rokov.

Ak čakáte hru, ktorú odohráte do hodiny, tak ste na omyle. Trvalo mi týždeň pokiaľ som bol schopný ako-tak sfunkčniť ekonomiku, civilný a vojenský priemysel, manažovať diplomatické vzťahy a viesť vojnu. Na výber sú dve nastavenia hry- AI sa bude zameriavať na históriu tak, ako to poznáte z učebníc. Alebo sa bude prispôsobovať a hra bude nepredvídateľnejšia.

Fanúšikom histórie a strategických hier Hearts Of Iron IV ulahodí ako koláč od starej mamy. Nanešťastie hra má pár chýb, ktoré sú veľmi citeľné- Čím má viac krajín väčšie armády, priemyselných budov tým výkon hry padá a spomaľuje. Časté ukladanie je viac ako povinnosť a občasný „rage quit“ z vašej strany.

Aj napriek nedostatkom sa mi Hearts Of Iron IV páči a jednej hre som na jedno posedenie schopný obetovať 4 až 5 hodín. Pocit dobíjania alebo oslobodzovania iných krajín, vytváranie revolúcií alebo získavanie vplyvu je pre každého stratégia priam mokrý sen.